Příspěvek 17. čer 2018, 17:57

Písečná bouře na Marsu ochromila rover Opportunity

Na konferenci 13. června 2018 oznámil úřad NASA, že ztratil spojení s roverem Opportunity. Příčinou je písečná bouře, zaznamenaná 30. května 2018 sondou Mars Reconnaissance Orbiter, působící na oběžné dráze Marsu. Bouře zabírá plochu asi 41 milionu čtverečných kilometrů.

Písečná bouře blokuje sluneční paprsky, které se tak nedostanou na povrch Marsu. Opportunity se tak potýká s nedostatkem energie. Když v roveru klesne napětí na akumulátorech pod 24 V, přepne do úsporného režimu a vypne všechny subsystémy. Jedním z nich je i přijímač pro komunikaci se Zemí. V nouzovém režimu je zapojen pouze časovač, který v pravidelných intervalech vysílá data o stavu roveru.

Opportunity nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí, na tyto situace je připraven. S ohledem na řídkou atmosféru Marsu nehrozí ani zasypání roveru. Z předchozích zkušeností se má za to, že prach z kamer bude velmi rychle po odeznění bouře oklepán. Bouře však může trvat řadu týdnů a měsíců, a právě délka trvání může vyvolávat určitou nejistotu.

ExoSpace.cz

Obrázek
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.