Příspěvek 05. říj 2014, 10:53

Přezimování by mohlo pomoci astronautům let na Mars.

http://www.space.com/27348-nasa-mars-cr ... sleep.html
NASA zkoumá inovativní způsob, jak výrazně snížit náklady na lidské expedice na Mars, navrhuje dát posádku do stáze.
"Protokoly existují ve většině velkých zdravotnických zařízení pro navození terapeutické hypotermie u pacientů, v podstatě udržet je naživu, dokud se můžou léčit.
Spolu s intravenózní výživou, by mohla být posádka v režimu spánku pro přepravní doby na Mars, který je podle nejlepším případě by trvala 180 dnů jednosměrné.
Zatím trvání času pacienta ve stavu strnulosti byla omezena na asi jeden týden.
"Neměli jsme potřebu zachovat někoho (terapeutické strnulosti) po dobu delší než sedm dní," řekl Schaffer. "Pro lidské mise na Mars je to do 90 dnů až180 dnů v průměru."
Hluboký spánek, nazvaný strnulost, sníží metabolické funkce astronautů.
ANALÝZA: Soukromé Mars Mission v roce 2018?
Vědci doufají, že přezimování by mohlo pomoci astronautům na dlouhých vesmírných letech.Bezvědomí astronautů by umožnilo jejich uložení v chladné kapsli.
Z ekonomického hlediska je to výrazný přínos. Posádky mohou žít uvnitř menší lodě s menším komfortem, jako je kuchynň, cvičení zařízení a samozřejmě voda, jídlo a oblečení. Jeden návrh obsahuje rotující stanoviště,které poskytuje low-gravitační prostředí s cílem zabránit ztrátám svalové hmoty.
SpaceWorks "Studie, která byla financována z NASA, ukazuje pětinásobné snížení objemu spotřeby posádky včetně spotřebního materiálu, jako jsou potraviny a voda.
Celkově lze říci, že uvedení posádky do stáze snižuje základní požadavky mise z asi 400 tun na asi 220 tun.
"To je více než jeden heavy-lift vozidlo startu," řekl Schaffer.