Příspěvek 23. dub 2017, 02:34

Lander Opportunity na snímku ze sondy MRO

Začátkem dubna 2017 se kamera HiRISE na sondě Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) zaměřila na oblast v blízkosti kráteru Eagle, kde 25. 1. 2004 přistál rover Opportunity. Snímek zachycuje přistávací plošinu, která rover na Mars dopravila, spolu s tepelným štítem a padákem.

Lander v průběhu přistání odhodil padák a tepelný štít a zabalen do airbagu hopsal do výšky 25 m, až se konečně usadil v planině Meridiani, v kráteru Eagle s průměrem 22 metrů. Po vyfouknutí airbagů se jako okvětní kvítek rozevřela samotná přistávací plošina, tvořená čtyřmi trojhrannými konstrukcemi. Uplynul týden a po jedné z nich Opportunity sjel na povrch Marsu. Ještě než se vydal prozkoumat kráter Eagle, pořídil Opportunity nezapomenutelný pohled na tuto plošinu. Její práce tak skončila.

Po více jak dvou letech, v březnu 2006, dorazila k Marsu sonda MRO, která nasnímala někdejší „pozůstatky“ někdejšího velkolepého představení. Je to vůbec první barevný snímek kráteru Eagle, který kamera HiRISE pořídila. Tato kamera je osazena nejvýkonnějším dalekohledem, jaký kdy byl pro marťanskou sondu použit. Jelikož však zaznamenává povrch v červeném, modrozeleném a blízkém infračerveném světle, neodpovídají barvy realitě. Toho si lze všimnou nejvýrazněji například v případě tepelného štítu, který lze na obrázku nalézt v jeho levé spodní části. V důsledku zpracování obrazu (zvýraznění barev) došlo k tomu, že se štít jeví jako modrá skvrnka.

ExoSpace.cz

eagle-crater.jpg
eagle-crater.jpg (35.84 KiB) Zobrazeno 1541 krát
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.