Stránka 11

Vesmír sa rozpína rýchlejšie, ako sme si doteraz mysleli

PříspěvekNapsal: 04. čer 2016, 18:40
od Eduard Boldižár
Astronómovia prišli na prekvapivý objav. Pomocou Hubblovho teleskopu zistili, že rýchlosť rozpínania Vesmíru je o 5 až 9 % rýchlejšie, ako doterajšie vstavané teórie tvrdili.
Tento poznatok môže byť kľúčový pre odhalenie vlastností tmavej hmoty, tmavej energie atakzvaného tmavého žiarenia, ktorého existencia je ešte viac sporná ako pri tmavej hmote a energii.
Na nájdenie tohto výsledku astronómovia sledovali 2400 cefeid v 19 blízkych galaxiách a 300 supernov typu Ia vo vzdialených galaxiách. Supernovy typu Ia a cefeidy sú takzvané štandardné sviečky, ktoré umožňujú merať vzdialenosť i z veľmi ďalekých objektov.

ExoSpace.cz


Re: Vesmír sa rozpína rýchlejšie, ako sme si doteraz mysleli

PříspěvekNapsal: 16. lis 2016, 12:46
od dudr66
Toto měření ale prováděli na supernovách s rudým posuvem do 0,4 a tomu odpovídá dnešní vzdálenost pouze 1,6 Gpc. My se však zabýváme vzdálenostmi okolo 4 Gpc a tam by se mělo podle našich výpočtů rozpínání zase zpomalovat. Viz výše.

Re: Vesmír sa rozpína rýchlejšie, ako sme si doteraz mysleli

PříspěvekNapsal: 24. lis 2016, 18:01
od Petr Valach
Jistě, před cca 7 miliardami let rozpínání Vesmíru zpomalovalo, ale poté zase nabralo na obrátkách v důsledku repulzního vlivu temné energie. Pokud ale chceme reozhodnout, jak se Vesmír rozpíná "nyní", musíme sledovat bližší okolí, ale zase ne tak zblízké, aby se v rychlostech galaxií projevoval zřetelně lokální vliv. U galaxií vzdálených kolem 800 milionů ly se už můžete spolehnout, že je unášivá rychlost mnohem větší než lokální.

Re: Vesmír sa rozpína rýchlejšie, ako sme si doteraz mysleli

PříspěvekNapsal: 03. pro 2016, 12:53
od dudr66
Mně se jedná se o to, jestli je vesmír homogenní nebo ne. Pokud je homogenní, pak dnešní hodnota Ho by měla být stejná pro celý pozorovatelný vesmír. A právě tento článek říká, že není, protože sonda Planck naměřila menší hodnotu Ho, ovšem na jiných vzdálenostech. Na toto téma jsem napsal další příspěvek, Nehomogenní vesmír - testování...

Re: Vesmír sa rozpína rýchlejšie, ako sme si doteraz mysleli

PříspěvekNapsal: 29. říj 2018, 20:27
od dudr66
Petr Valach píše:Jistě, před cca 7 miliardami let rozpínání Vesmíru zpomalovalo, ale poté zase nabralo na obrátkách v důsledku repulzního vlivu temné energie. Pokud ale chceme rozhodnout, jak se Vesmír rozpíná "nyní", musíme sledovat bližší okolí, ale zase ne tak blízké, aby se v rychlostech galaxií projevoval zřetelně lokální vliv. U galaxií vzdálených kolem 800 milionů ly se už můžete spolehnout, že je unášivá rychlost mnohem větší než lokální.


Myslím, že tak to není. Dnešní rychlost rozpínání se měří podle blízkých i vzdálených supernov typu Ia, jejich dnešní rychlost se musí vypočítat pomocí modelu LCDM. A také to lze i pomocí reliktního záření.