Může zrychlené rozpínání vesmíru způsobit gravitace?

Vývoj Vesmíru od začátku po dnešek (a možná dál)

Příspěvky: 31

Registrován: 15. kvě 2019, 06:03

Příspěvek 08. kvě 2020, 09:14

Re: Může zrychlené rozpínání vesmíru způsobit gravitace?

Uvažuj nad tímto : Fyzika tvrdí, že Země je v libovolném bodě prostoru. (Nikoliv v libovolném místě „časoprostoru“, to nebylo řčečeno). V tomto bodě, bodě = „Země 01“, tvrdí fyzika, je prý stáří vesmíru stejné jako všude v CELEM vesmíru (!?????), tedy je stáří jako převrácená hodnota H-konstanty ( jejíž přesnot se hledá, aby byla co nejpřesnější na „náš“ „stop-čas“ = současnost, což bude pak přesná současnost VŠUDE v celém nekonečném prostoru ). Čili v celém vesmíru, i tam kam náš Země-pozorovatel nedohlédne, je stop-čas oněch 13,82 miliard let od Třesku…, takže : máme-li za „naším horizontem pozorovatelnosti“ ( z našeho libovolného bodu Vesmíru je to koule ) další časoprostor, a v něm miliardy kvasarů a na nich miliardy pozorovatelů-kvasařanů K(1)-K(n), kteří také vidí tu minulost „do koule“ až na „svou hranici pozorovatelnosti“, pak tím pádem je prostor nekonečný a stop-stav odvinutého=uplynutého času od Třesku je všude !!!! ( dle tvrzení fyziků ) stejný ale „do Třesku“ nevidí nikdo k Kvasařanů z celého nekonečného Vesmíru "začátek"…, všichni Kvasařani „stojí“ ve své vlastní soustavě, nepohybují se vůči galaxiím, pozorují jeden druhého dle Hubble, že se „od nich“ všichni rozpínají a to rychlostí světla…;
máš k tomu nějakou úvahu ? Podle čeho fyzikové ví že v celém nekonečném vesmíru je „právě stáří“ 13,8 miliard let od Třesku ?

Příspěvky: 31

Registrován: 15. kvě 2019, 06:03

Příspěvek 08. kvě 2020, 09:33

Re: Může zrychlené rozpínání vesmíru způsobit gravitace?

Ondro, zpletl jsem si tvé vlákno-klub "rozpínání vesmíru" ...ale to snad i nevadí.
No , když už se stalo, budu pokračovat tu. ...; Všichni pozorovatele ve "své" soustavě vlastní "stojí, Země i miliardy Kvasařanů na jejich periferiích viditelnosti ( Hubble to nařizuje, že každý vidí jen na "hranici" své pozorovatelnosti ). A oni, všichni Kvasařané zase vidí nás ( u té hranice pozorovatelnosti ) žer my se pohybujeme rychlostí světla od nich...a co je "za námi oni už nevidí"...Talže vlastně všichni pozorovatele stojí ve vesmíru ( ve své ůzvolené soustavě vlastní ) alem také "současně" všichni letí vzájemně od sebe rychlostí světla....což pozoruje ten druhý, a n-tý kvasařan ). Jak to tedy je ? "každý" stojí vůči všem a přitom i všichni "letí" vůči všem céééčkem ???

Příspěvky: 53

Registrován: 10. úno 2020, 11:14

Příspěvek 08. kvě 2020, 20:37

Re: Může zrychlené rozpínání vesmíru způsobit gravitace?

Vesmír je trojrozměrný, čtvrtý rozměr je jen virtuální realita. Všude ve vesmíru je stejný čas, nyní. A z každého místa vesmíru vycházejí informace o tom čase a cestují rychlostí světla do okolí, a tyhle informace zachycujeme, pozorujeme, a sledujeme virtuální realitu minulého vesmíru. Minulost ani Budoucnost neexistují, existuje pouze Nyní a informace o tomto nyní, které jsou "streamovány" do okolí.

Posaď Einsteina do rakety a odlétni s ním do vzdálenosti od Země, kde cestujíc rychlostí světla obletí Zemi přesně za 24 hodin. Postav mu na okénko metronom a nech ho tikat, pozoruj Einsteinovo okénko ze Země, uvidíš v něm tikat metronom, a protože raketa letí rychlostí světla okolo Země, je pro tebe stálicí na nebi, pohybuje se stejně rychle jako se Země otáčí, takže můžeš pohodlně sledovat jeho metronom jak tiká, vteřinu po vteřině. Kolik vteřin napočítáš za jeden den a kolik jich napočítají pasažéři rakety?

Teze rozpínání vesmíru je vycucaná z palce a stejně tak nadsvětelné rychlosti, které z ní plynou, nevím, proč bych v něco takového měl věřit.

Příspěvky: 31

Registrován: 15. kvě 2019, 06:03

Příspěvek 09. kvě 2020, 09:30

Re: Může zrychlené rozpínání vesmíru způsobit gravitace?

Vyjadřuj se svědomitě !! Trojrozměrný není „Vesmír“, ale když už, tak prostor ( vesmír je něco jiného a rozhodně není třírozměrný )…, ikdyž i tu je „slovííčko“ rozměr nevhodné. Prostor jsou tři na sebe kolmé dimenze…; “rozměr“ se užívá u složitějších fyzikálních veličin jako je např. moment hybnosti, síla, energie, hustota, apod. Co je u tebe „rozměr“ ?.., a co je u tebe „čtvrtý rozměr“ ? Čas není „rozměr“, pochop. Co to je u tebe „stejný čas = nyní“ ? Proč tomu neříkáš „současnost“ jako všichni ? Proč říkáš „všude ve vesmíru je stejný čas“, a proč neříkáš, že : „všude ve vesmíru je stejné stáří“ v daném „stop-stavu“…protože víme, že čas „běží“, že se „odvíjí“, že Vesmír stárne a že stárne všechno v něm ( což jsou fyzikálně-chemické procesy ). Proč neříkáš : všude ve vesmíru je stejné stáří v daném „stop-stavu“ ?? např. 13,8 miliard let od Třesku a od tohoto stáží každý pozorovatel kdekoliv může vysledovat…stejným stylem jako my, ten „svůj“ věk a taky „věk ke Třesku = singularitě ?? Jak můžeš říkat, že, citace : A z každého místa vesmíru vycházejí informace o tom čase a cestují rychlostí světla do okolí. Co to je u tebe „vychází“ ( co to je za akt Vesmíru ? ) a jak může „informace o čase vycházet“ ?? to vysvětli…;vychází-li, pak informace není nic jiného než „stav“ záření …a šíří-li se rychlostí světla, pak „rychlost“ je „interval délkový lomeno interval časový…no a interval časový podle tebe neexistuje, protože u tebe existuje jen „současnost, nikoliv minulost….; interval časový je vždy od „současnosti do nějaké minulosti. Proto u tebe neexistuje ani rychlost a pak tedy ani ta informace která se podel tebe má šířit „rychlostí“ a rychlost má ve jmenovateli interval nikoliv „stop-stav = současnost“. Tvrdíš že minulost a budoucnost neexistují, pak to znamená že u tebe ani neexistuje „interval času, např. hodina nebo rok a tedy u tebe nemůže existovat ani rychlost a tím pádem ani informace…atd.
Atd. Proto : vyjadřuj se svědomitě, jinak to není konstruktivní debata ale hádání se.

Příspěvky: 53

Registrován: 10. úno 2020, 11:14

Příspěvek 09. kvě 2020, 10:10

Re: Může zrychlené rozpínání vesmíru způsobit gravitace?

Tak ještě jednou v Tatarštině

Галәм өч үлчәмле, дүртенче үлчәм - виртуаль чынбарлык. Галәмнең бөтен җирендә дә бер үк вакыт. Theәм галәмнең һәр җиреннән ул вакыт турында мәгълүмат чыга һәм яктылык тизлегендә әйләнә-тирәгә сәяхәт итә, һәм без үткән галәмнең виртуаль чынбарлыгын тотабыз, күзәтәбез һәм күзәтәбез. Pastткән дә, киләчәк тә юк, хәзер генә бар һәм бу турыда мәгълүмат хәзер әйләнә-тирәгә "агыла".

Эйнштейнны ракетага салыгыз һәм аның белән Earthирдән ерак урнашыгыз, ул 24 сәгать эчендә lightир буйлап сәяхәт итәчәк, яктылык тизлегендә сәяхәт итәчәк. Тәрәзәсенә метроном куегыз һәм аңа кыстырырга рөхсәт итегез, Эйнштейнның windowир тәрәзәсен карагыз, сез анда метроном талпанын күрерсез, һәм ракета aroundир тирәсендә яктылык тизлегендә очканга, ул күктә басып тора, rotир әйләнгән кебек тиз хәрәкәт итә, сез уңайлы була аласыз. аның метроном талын карагыз, секундка. Бер көндә ничә секунд саныйсыз һәм ракета пассажирлары ничә саный?

Галәмне киңәйтү тезисы бармактан сорала, һәм аннан чыккан супер яктылык тизлеге кебек, нигә мин андый нәрсәгә ышанырга тиешлеген белмим.

Příspěvky: 53

Registrován: 10. úno 2020, 11:14

Příspěvek 09. kvě 2020, 10:45

Re: Může zrychlené rozpínání vesmíru způsobit gravitace?

Vesmír je systém dynamických zpětných vazeb, v němž každá část se chová dle podmínek, které jí určují části ostatní a zároveň se podílí na vytváření podmínek pro ostatní části. Vesmír je dynamický systém neustále se ovlivňujících zpětných vazeb. Je to pokračující dynamický proces proměny. Časem se začalo nazývat to, když některá z proměn je periodická, tj. navrací se do určitého definovaného stavu. Relativně totožného, protože žádný stav vesmíru se neopakuje, shoda periodicity je jen relativní v rámci nějakého zobecnění, ve kterém proces zkoumáme. Dvakrát se nevstupuje do stejné řeky, a vše plyne. Minulé stavy, o kterých můžeme vůbec hovořit, proto, že o nich dokážeme tvořit záznamy, anebo dokážeme pochopit, že co vidíme není skutečné, ale pouze záznamem minulého stavu, NEEXISTUJÍ. Stejně tak neexistují stavy budoucí, které jsou v lepším případě odhadnutelné v rámci nějaké chybové odchylky, tolerance, do které dokážeme předvídat, vypočítávat budoucnost. Obojí, je jen VIRTUÁLNÍ skutečnost. Minulost jsou jen ozvěny skutečnosti, která dávno pominula. Budoucnost jsou jen sny o možných, pravděpodobných, budoucích stavech. Co je skutečné je okamžik, kterému se říká NYNÍ, to je stav vesmíru, který je SKUTEČNÝ. Stále se mění, a NEZANECHÁVÁ za sebou nic skutečného, krom virtuální reality minulosti zaznamenané v dohledatelném otisku do skutečnosti, který je sám o sobě jen dalším dynamickým vlivem, další částí systému zpětných vazeb. Minulost, své minulé stavy vesmír v sobě neskladuje, stejně jako neskladuje budoucnost. Proto je trojrozměrný, nemá časový rozměr, který by "skladoval" minulost. Rozměry vyšší než třetí, jsou matematické, teoretické, abstraktní, myšlenkové formy, které ve skutečném světě nejsou, alespoň je neumíme detekovat, daly by se teoreticky detekovat "matematicky", kdyby některé jejich vlastnosti byly přítomné v pozorovaném světě, a zároveň takové, které by nemohly být vysvětleny pomocí rozměrů tří. Do té doby odpadávají na podlahu v Occamově holičství, zametou se a vyhodí do koše.

Příspěvky: 31

Registrován: 15. kvě 2019, 06:03

Příspěvek 09. kvě 2020, 12:30

Re: Může zrychlené rozpínání vesmíru způsobit gravitace?

Ondřeji. Mě to stačí v češtině. V té tatarštině je to stejná blbost jako v češtině. Jednak víme, že světlo dokáže obletět Zemi 6x za sekundu…, jak si na to přišel, že by Einstein v raketě letěl 24 hodin jeden oblet Země ? ..? Dále : Jak si na to přišel, že když bude tikat v raketě metronom, že tím pádem bude ta raketa „stálicí“ nad tebou, co ty tu raketu pozoruješ ze Země a ještě říkáš, že bude stálicí právě proto, že letí rychlostí světla…??? Šílenost..A ještě dodáváš, že raketa, co letí rychlostí světla kolem Země, že letí stejně rychle jako se otáčí Země…to je šílenost na entou…i v tatarštině. Další „sdělení“ co dodáváš už se komentovat nedá.

Příspěvky: 53

Registrován: 10. úno 2020, 11:14

Příspěvek 09. kvě 2020, 13:34

Re: Může zrychlené rozpínání vesmíru způsobit gravitace?

Dobrá, tak pro zjednodušení, odlétni s ním k Plutu a tam začni oblétávat Zemi.
Předchozí

Zpět na Kosmologie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron