Příspěvek 10. bře 2017, 02:17

Galaxie M31 s fantastickými detaily

Hubbleův teleskop vytvořil největší obraz, jaký byl kdy zachycen. Jedná se o celkem 7 398 expozic poskládaných dohromady. Celkový obraz nám odhaluje pouze část galaxie M31 v Andromedě.

Vzhledem k tomu, že galaxie je „pouhých“ 2,5 milionů světelných let daleko, je mnohem větším cílem na obloze než kterýkoliv jiný, jenž Hubble pozoroval. Proto bylo nutné se uchýlit k celkové sbírce 7 tisíc snímků, poskládaných do jediné fotografie. Výsledný snímek zachycuje část galaxie o velikosti zhruba 61.000 světelných let. Na fotografii je celkem více než 100 milionů hvězd. Ačkoliv je galaxie M31 2,5 milionů světelných let daleko, dokázal dalekohled HST zachytit jednotlivé hvězdy, hvězdokupy a hvězdotvorné mlhoviny.

Velké skupiny mladých modrých hvězd ukazují místa nových hvězdokup a hvězdotvorných oblastí. Husté kupy vystupujících hvězd vlevo byly odhozeny od hlavní výdutě galaxie a cestují k řidší části galaktického disku.
Naopak mladé a chladné červené hvězdy, které nejsou nijak staré, umožňují pozorovat celý životní cyklus hvězd v galaxie, téměř od úplného začátku.

ExoSpace.cz