Rychlé šípy míří ke hvězdám

O Jaroslavu Foglarovi, jeho knihách, oddílu a životě, skauting

Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 182

Registrován: 29. zář 2013, 15:13

Příspěvek 12. úno 2017, 02:48

Rychlé šípy míří ke hvězdám

Sotva byste našli tak známý a úspěšný český fenomén, než jsou Rychlé šípy. Parta správných a příkladných kluků, kteří svými příběhy naplňují stránky časopisů a knih tři čtvrtě století. Krátce před zákazem v době druhé světové války se časopis Mladý hlasatel, který obsahoval příběhy s nimi, prodával v týdenním nákladu 200.000 kusů. Lze říci, že nic do té doby ani od té doby nezískalo u české mládeže tak velkou a tak trvalou popularitu.

Proč? Příběhy Rychlých šípů jsou vyumělkované, ale reálné; jejich předobrazem byla reálná dobrodružství, která se udála ve Foglarově oddílu Hoši od Bobří řeky. Vždyť i předobrazem členů Rychlých šípů byli členové oddílu – Jindra Hojer (žije dodnes), Červenáček, Rychlonožka, Jarka Metelka. A možná, že nás Foglar záměrně nezavedl na scestí, když ve své autobiografii Život v poklusu doznává, že klub Rychlých šípů nebyl vymyšlen a že jeho členové skutečně žili a že jim dopomohl k četným dobrodružstvím.

Všechny díly „Stínadelské trilogie“ – Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta – lze poprávu označit za české rodinné stříbro a jedny z nejlepších českých knih pro děti a mládež, jaké kdy byly napsány. Jejich velkou předností oproti jiným dílům, například Pánovi prstenů nebo seriálu o Harrym Potterovi, je jejich autentičnost. Členové klubu Rychlých šípů žili a příhody, které zažívali, byly skutečně prožity. A co se tajemství Stínadel týče, je až šokující, kolik věcí ze Stínadelské trilogie je reálných. Náš čestný člen Laco Lahoda řadu let pátral v uličkách Stínadel a podařilo se mu ztotožnit klíčová místa, popisovaná Foglarem. Některá najdete i na jeho webu podzemi.eu.

Proto se ptáme: Měl by Andrew Feustel při svém dalším, tentokrát půlročním letu na Mezinárodní kosmickou stanici vzít jako maskota Rychlé šípy?

Hlasujte na naší stránce.

ExoSpace.cz

feustel-sipy.jpg
Sledujte ExoSpace.cz
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 182

Registrován: 29. zář 2013, 15:13

Příspěvek 15. dub 2018, 09:53

Rychlé šípy - reakce čtenářů

Naši čtenáři reagují na nepřítomnost Rychlých šípů na stanici ISS.

Honza Forman:
"Nic proti Krtečkovi, ale úplně stejně mohl letět Spejbl, Křemílek, motýl Emanuel nebo zkrátka libovolná večerníčková postava. Rychlé šípy jsou trochu jinde jak z hlediska slávy, tak z hlediska vlivu. Co zásadně ovlivnil Krteček? A kolik mladých zkoušelo žít Modrý život nebo lovit bobříky? Prostě je to škoda."

"Nemělo to moc reálných šancí, ale stejně mě to hodně mrzí. Nic proti Krtečkovi, ale ten vlastně nijak nevybočuje z řady jiných Večerníčků. Rychlé šípy doslova formovaly generace dospívajících, vlastně to dělala Foglarova tvorba jako taková. A navíc je tu nemalá inspirace skutečností (viz. Život v poklusu)."

Johan John:
"Ježek v kleci by byl mnohem důstojnější a vypovídající než nějaký krteček, jehož autorská práva byla vlastníky prodána do Číny."

Tito (a jiní) pochopili, proč naše volba padla zrovna na Foglara. Ostatním si dovolujeme doporučit článek na naší stránce.

foglar-slza.jpg
foglar-slza.jpg (64.53 KiB) Zobrazeno 911 krát
Sledujte ExoSpace.cz

Zpět na Foglarovky, skauting, Jaroslav Foglar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron