Příspěvek 17. bře 2019, 21:39

Vyhlížení hlubokého prstencového zatmění

Pro ty, co se mě ptali, jaké to prstencové zatmění 26. února 2017 bylo. Fantastické. Pozorovali jsme na břehu malé říčky u vesnice Facundo v Argentině. Na prvním snímku je můj slovenský kamarád Dano, který sledoval úkaz s velkou hrdostí poblíž našich dvou národních vlajek. Snímek je multiexpozicí celého úkazu na pozadí panoramatického záběru pořízeného jen chvilku po maximální fázi zatmění. Bohužel, co následovalo, už nebylo tak veselé. Jen 5 dní nato nás v argentinském městě Bariloche za bílého dne okradli a mnoho techniky i dat (včetně tohoto snímku v plné kvalitě) bylo nenávratně ztraceno :(. Ztráty byly nezměrné :(. Jediné, co po krádeži zůstalo, byl film exponovaný právě zatměním. Doslova jsme se modlili, aby ta data na filmu byla bezchybně doručena a zpracována, aby ta expedice byla po tom všem alespoň v něčem úspěšná. A nakonec skutečně byla. To, co s daty dokázal prof. Druckmüller (především poslední snímek kombinující data z družice SDO a mého filmu), bylo zdaleka nad všechna naše očekávání. A všem tímto znovu děkuji za obří podporu, kterou jste mi po té krádeži věnovali!

Webová stránka: astronom.cz
Facebooková stránka: Petr Horálek Photography

zatmeni-1.jpg

zatmeni-2.jpg

zatmeni-3.jpg

kradez.jpg

film.jpg