Příspěvek 27. bře 2020, 12:10

Proč bude vaším dalším foťákem bezzrcadlovka

Fotografování je dnes velkou módou. Vzniká nepřeberné množství fotek různé kvality, často velice špatné. Trendem je totiž pořizování fotek pomocí mobilů. Na tom není nic špatného, mobilem lze získat dobrou fotku, ale jen za dobrých světelných podmínek. Kdo chce mít vyšší jistotu kvalitní fotky, musí si pořídit fotoaparát. A tak tomu zůstane, protože fyziku nelze oklamat.

Zrcadlovky stále vládnou fotografickému průmyslu. Technicky a technologicky vzato jsou však moderní asi jako camera obscura. Staly se zbožím, které vyznávají staromilci, podobně jako když podobně zaměření lidé odmítají opustit svět kinofilmových fotoaparátů.
Zrcadlovky mají několik vlastností, které je činí nepraktickými:
 • Obsahují zrcátko. Zrcátko znamená další mechanický prvek. Tedy vyšší náchylnost na poruchovost, systém je složitější. Zrcadlovka je větší, těžší.
 • Zrcátko umožňuje pohled na fotografovanou realitu. Tedy vstup. Nikoliv výstup. "What you see is what you get" je tak realizováno jen pomocí displeje. Hledáček pak ztrácí smysl, stává se nadbytečným.
 • Kvůli větší vzdálenosti čipu od objektivu musí být objektivy velké, těžké.
 • Čipy zrcadlovek zřídkakdy bývají stabilizované.

Na opačném pólu pak stojí přístroje, které bývají označovány jako bezzrcadlovky či systémové kompakty (CSC - compact system camera). Jejich éra začala po vytvoření formátu Micro 4/3 Olympusem a Panasonicem před více jak deseti lety. Jaké jsou jejich vlastnosti?
 • Namísto optického mají elektronický hledáček. Díky tomu fotograf vidí reálný výstup. Řada přístrojů umožňuje simulovat optický hledáček. Lze se tak jediným stisknutím tlačítka přepínat mezi vstupem a výstupem.
 • Bývají lehké, malé, rozdíl bývá dramatický, v desítkách procent.
 • Takřka vždy bývají velmi slušně softwarově vybavené. Často více než zrcadlovky.
 • Umožňují elektronickou závěrku - tiché snímání, vhodné např. při focení v přírodě a v divadle. Šetří se také závěrka.
 • Čipy bývají stabilizované - velice dobře mají stabilizaci vyřešenou Olympus a Sony. Stabilizace je přímo v těle, objektivy nemusejí být stabilizovány. Spojením stabilizátoru v objektivu a na čipu se dosahuje ohromujících výsledků. Exponovat tak lze s objektivem s ohniskovou délkou 500 mm na půl sekundy a podobně.
 • Mají vysokou rychlost sériového snímání, až 60 snímků za sekundu v RAW.
 • Systém OM-D od Olympusu disponuje zatím jako jediný unikátním systémem LiveComp pro záznam např. noční oblohy.

Častým argumentem je, že výdrž akumulátorů bezzrcadlovek je menší - a to je pravda, protože čip je neustále aktivní. Další nevýhodou může být horší kvalita obrazu při vyšších hodnotách ISO - kvůli menší velikosti čipů některých bezzrcadlovek. Tento argument však odpadá právě díky stabilizátoru. Jednoduše do vyšších hodnot netřeba jít, protože se délka expozice navýší díky stabilizátoru.

Zatím bezzrcadlovky ukrajují kolem 20 % trhu. Ale jejich podíl roste. K tomuto systému navíc přistoupili i největší hráči (Sony, Canon, Nikon). Podívejte se, co o bezzrcadlovkách soudí nejlepší čeští fotografové.

omd-em5-mIII.jpg
Typický představitel bezzrcadlovky - Olympus OM-D EM5 Mark III
omd-em5-mIII.jpg (58.25 KiB) Zobrazeno 1154 krát
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.