Příspěvek 15. pro 2016, 15:03

Kanál Mawrth Vallis pohledem sondy Mars Express

8. prosince 2016 Evropská kosmická agentura ESA zveřejnila video, zachycující oblast jednoho z nejstarších odtokových kanálů na Marsu, Mawrth Vallis. Animace je poskládaná ze série snímků, pořízených stereoskopickou kamerou s vysokým rozlišením HRSC (High Resolution Stereo Camera) na sondě Mars Express. Kanál Mawrth Vallis se nachází v oblasti rovníku, stejně jako lokality Hypanis Vallis nebo Aram Dorsum. Odtokový kanál je zhruba 600 kilometrů dlouhý a 2 kilometry hluboký.

Na začátku videa se nacházíme nad oblastí zvané Chryse Planitia (Planina zlata) u ústí kanálu. Dále pokračujeme na vysočinu Arabia Terra. Průběžně si můžete všimnout starých impaktních kráterů, starých téměř 4 miliardy let.

Kaňon Mawrth Vallis, stejně jako oblast Oxia Planum, je bohatý na výskyt sedimentárních (usazených) hornin, jako jsou například jílové minerály – fylosilikáty. Ty se projevují jako světlé a tmavé skvrny a jsou téměř nezvratným důkazem toho, že zde kdysi tekla voda, a to ve značném množství. Místo je zajímavou lokalitou pro vědce, protože se v něm můžou nacházet záznamy dávného, životu příhodnějšího prostředí, a proto se stalo jedním z kandidátů pro misi ExoMars v roce 2020, která se bude věnovat hledání stop života. Rover, který na Marsu přistane, odebere vzorky půdy a bude pátrat po přítomnosti metanu, který by mohl být známkou přítomnosti dosud aktivního života na planetě.

ExoSpace.cz