Příspěvek 22. črc 2018, 22:23

Tromba z 21. 7. 2018 pozorovaná Markem Bielym

V sobotu 21. července 2018 se nad územím České republiky vyskytovaly i poměrně silné bouřky. Tromba, která se přitom objevila, byla pozorovaná i členem redakce ExoSpace.cz Markem Bielym. Přinášíme jeho popis pozorování.

V tento den jsem se chystal na rodinnou dovolenou na Šumavu. Z Brna jsme vyjeli kolem 13:30, jeli jsme po D1 k Humpolci a pak jsme odbočili na jihozápad. Poblíž obce Nečice nás zasáhla první přeháňka. To hlavní ale teprve mělo přijít. Jakmile jsme přejeli hranice Jihočeského kraje, začal jsem si všímat mnoha bouřkových oblaků. Do jednoho z nich jsme přitom měli namířeno. Pokračovali jsme dále přes Tábor a Soběslav a mířili jsme na Veselí nad Lužnicí.

V tu chvíli začalo přívalově pršet, stěrače téměř nestíhaly. Viditelnost nebyla dobrá, ale i přesto šlo poznat, že ze zadní strany bouřkového oblaku visí nějaký zvláštní útvar. Hned mě napadlo, že by mohlo jít o trombu, protože jsem už jednu pozoroval 8. května 2010. Ale vzhledem k tomu, jaké panovaly podmínky, jsem si chtěl situaci raději ověřit.

Útvar jsem si narychlo vyfotil mobilem, nic jiného v tu chvíli bohužel nebylo k dispozici. Měl jsem co dělat, protože asi 10 sekund poté zanikl (celkem jsem ho pozoroval přibližně 2 minuty). Mezitím jsme pokračovali v cestě, déšť u Českých Budějovic na chvíli ustal, ale potom se znova rozpršelo a pršelo až do naší cílové destinace (do Frymburku), kam jsme dorazili asi v 17:30. Večer jsem se pak zeptal na to, jestli jsem skutečně pozoroval trombu, členů komunity pozorovatelů bouřek. A odpověď byla pozitivní. Samotná cesta na dovolenou se tak stala velmi zajímavým zážitkem, který byl navíc obohacený o opravdu nevšední úkaz.


ExoSpace.cz

Obrázek
Sledujte ExoSpace.cz