Příspěvek 10. čer 2015, 04:43

Ani druhý test LDSD nevyšel

Ani druhý pokus padákového systému LSDS (Low-Density Supersonic Decelerator) nevyšel. Tentokrát se totiž ani nenafoukl.

Zařízení startovalo 8. června 2015 19:45 SELČ ze základny Pacific Missile Range Facility na Kauai na Havaji. LSDS se svým 30m padákem představuje největší nadzvukový padák, jaký kdy byl použit. Jeho úkolem je zbržďovat přistávání velmi těžkých nákladů na Marsu.

Zařízení vzniklo z potřeby umožnit přistávat na Marsu velmi těžkým sondám, roverům a později i zařízením s lidskou posádkou. Se současnou padákovou technologií se totiž blížíme k technologickému limitu. Například rover Curiosity přistával na 15m padáku a stejně to nestačilo - musel přistávat prostřednictvím jeřábového nosníku (sky crane).

Pro přistávání zařízení těžších jak 5 tun je proto třeba použít jinou technologii. LSDS sestává z nadzvukového aerodynamického zbržďovače v podobě létajícího talíře (SIAD - Supersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator) a 30mpadáku. Byly vyvinuty dvě verze SIAD - jedna má po nafouknutí průměr 6 m, druhá 8m. Test se provádí na okraji pozemské atmosféry, která simuluje podmínky na Marsu.

Při testu nejprve 121m balón vynese LDSD do výšky kolem 37 km, kde je třítunové zařízení vypuštěno. Následně se zažehne raketový motor, který zařízení urychlí na nadzvukovou rychlost a vynese ho do výšky 55 km. Poté se nafoukne SIAD, čímž by se mělo zařízení zpomalit z rychlosti 4 Machů na 2.35. To je dostatečně malá rychlost pro uvolnění velkého padáku a následné přistání ve vlnách Pacifiku.

space.com: Supersonic Parachute on NASA 'Flying Saucer' Apparently Fails in Test
space.com: NASA 'Flying Saucer' Launches to Test Mars Landing Tech

ldsd1.jpg

ldsd2.jpg

mars-landing.jpg
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.