Příspěvek 15. bře 2015, 20:44

Homeopatika jako problém víry

Homeopatika mohou v určitých a omezených případech účinkovat, ale je to hazard se zdravím. Nedejte na vyprávění typu "jí to pomohlo, on je vyléčený". Homeopatika neprošla přísným zdravotnickým schvalováním a rozsáhlými pokusy, které jsou typické pro tradiční medicínu. Můžete nadávat na farmaceutickou lobby, na velký byznys ohledně tradičních preparátů, nicméně se jedná o prostředky, které byly dlouhodobě testovány jak na zvířatech, tak lidech, a splňují určitý standard, jaký bychom od něčeho, co si vpravujeme do těla, měli očekávat.

Přečtěte si zprávu australského ministerstva zdravotnictví k této věci a uvažujte. Nesouvisí problém homeopatik s tím, jak jsou lidé zvyklí přijímat informace - a šum? Nemá to co dočinění se schopností lidí ověřovat fakta, zkoumat věrohodnost a kompetentnost lidí, kteří provádí výzkum, zhodnotit kvalitu nabízených informací a tak dále?

V naší redakci většina - ne všichni, protože jsme dětskou redakcí - nemá problém posoudit, do jaké míry je daná informace věrohodná. Homeopatika nikdy nebyla testována ve velkém. Je to jako zkoumat zdravotní účinky mírného pití piva na 10 lidech. A stejně tak, jako jistě používáte ledničku, mikrovlnku nebo jezdíte autem či věříte těm červeným a zeleným panáčkům na přechodu, tak ze stejného důvodu se určitě nedáte do rukou šarlatánů.

Věřte vědě, věřte fyzice. (Medicína je jen formou fyziky aplikovanou na specifickou oblast.)

http://zoom.iprima.cz/clanky/velka-vede ... a-k-nicemu
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.