Příspěvek 15. pro 2018, 00:19

Jasná kometa 46P/Wirtanen v doprovodu roje Geminidy

V blízkosti Země prolétá krátkoperiodická kometa 46P/Wirtanen. Její pozorování okoření maximum meteorického roje Geminidy.

Až bude 16. prosince 2018 ve 14:05 SEČ prolétat ve vzdálenosti pouhých 11,59 milionů kilometrů od Země, půjde o 10. nejbližší zdokumentovaný těsný průlet komety kolem Země. Jasnost komety dosahuje 3,8 mag, a je tak vidět i neozbrojeným okem mimo osvětlená místa měst jako šedý, mlhavý obláček jižně od hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka (svou zelenou barvu získá až na fotografiích). Kometa se bude dále přesouvat severozápadním směrem a při tom slábnout. Ke konci roku 2018 bude na její pozorování třeba triedr a na přelomu ledna a února, kdy už bude v souhvězdí Velké medvědice, ji zachytíme malým dalekohledem.

Nedaleko komety, v souhvězdí Blíženců, probíhá v době největšího přiblížení komety 46P maximum meteorického roje Geminidy. To připadá na brzké odpoledne 14. 12. 2018, nicméně roj bude pozorovatelný i následně. Očekávat lze až 90 meteorů za hodinu při dobrých pozorovacích podmínkách, které nebudou rušeny Měsícem (ten je v první čtvrti). Radiant meteorického roje Geminidy najdete východně od známé dvojice hvězd Castor a Pollux.Obrázek
Sledujte , magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.