Příspěvek 21. črc 2017, 00:47

Komety vizuálně v době novu 23. 7. 2017

Stojíme na počátku další lunace, v níž, stejně jako v těch předchozích, budeme moci pozorovat mimo jiné i slabší, difúzní objekty, jakými jsou například i komety, kterých bychom vizuálně měli spatřit celkem pět. To je stejné množství jako před měsícem, na obloze však dochází k určité obměně, kvůli které budou předmětem období na konci července spíše komety s nižší jasností. V pozorování nám navíc nepomohou ani krátké noci.

Po dlouhém období pozorovatelnosti jsme se již definitivně rozloučili s jasnou kometou první poloviny letošního roku - C/2015 V2 (Johnson). Ta má stále ještě jasnost kolem 8 mag, ale přesunula se na jižní oblohu, takže ji již nespatříme. Stejný osud potkal i další relativně jasnou kometu - 71P/Clark.

Náhrada dvou výše zmíněných komet nebude ani zdaleka tak kvalitní. Do vizuálního dosahu se dostala kometa C/2015 VL62 (Lemmon-Yeung-PanSTARRS), která je nyní jasnější, než se původně očekávalo. I tak ale pravděpodobně nikdy nedosáhne jasnosti přes 12 mag. Vizuálně pozorovatelná je už i kometa 213P/Van Ness, u níž se dá předpokládat maximum jasnosti okolo 13 mag. Kometa se ale nachází nízko nad jižním obzorem, takže její viditelnost bude ztížená.

ExoSpace.cz

Obrázek
Nepředvídatelná jasnost dělá komety tak zajímavé.