Stránka 11

Vesmírné pohledy

PříspěvekNapsal: 01. úno 2017, 19:18
od ExoSpace
Tímto článkem zahajujeme seriál Vesmírné pohledy, v němž vám budeme představovat aktuální i starší fotografie, které pořídily kosmické sondy, dalekohledy či astronauti ve Vesmíru.

Autorem úvodního dílu je Matúš Motlo a seznámí vás s posledními fotkami, které uskutečnila sonda Cassini u dalekého Saturnu.

ExoSpace.cz

Obrázek

Podivné světy poblíž Saturnu

PříspěvekNapsal: 10. bře 2017, 13:39
od Petr Valach
Snímky měsíců Saturnu, které pořizuje sonda Cassini, představují roztodivné, naprosto fantaskní světy neobyčejných tvarů a povrchů. Podívejme se na jejich zatím poslední obrázky a přemýšlejme, proč jsou tyto světy takové, jaké jsou.

Čtěte třetí díl Vesmírných pohledů.

ExoSpace.cz

Obrázek

Mars pěkně zblízka

PříspěvekNapsal: 26. bře 2017, 22:03
od Petr Valach
Sonda Mars Reconnaissance Orbiter, americký marťanský vyzvědač, je i po jedenáctileté službě v pilném provozu. Podívejme se na několik úchvatných snímků, které tato sonda poskytuje s bezprecedentním rozlišením, řádově desítek centimetrů na pixel.

V tomto dílu se podíváme na usazené vrstvy sedimentů v kráteru Holden i navazující údolí Uzboi Vallis, kterým protékala voda z kráteru.

ExoSpace.cz

uzboi-vallis.jpg

Spirální galaxie na Jupiteru

PříspěvekNapsal: 09. dub 2017, 23:15
od Petr Valach
V tomto dílu přehledů obrázků z kosmických sond se podíváme na dva obrázky Jupiteru, zaslané na Zemi americkou sondou Juno, která od 5. července 2016 krouží kolem Jupiteru a pořizuje dosud nejdetailnější snímky Jupiterovy atmosféry.

ExoSpace.cz

Obrázek

Meandry, duny a plástve na Marsu

PříspěvekNapsal: 13. kvě 2017, 00:38
od Petr Valach
V dalším díle přehledu obrázků z kosmických sond se podíváme na říční koryta a meandry v oblasti marťanského rovníku a na dva výrazné typy povrchových útvarů v pánvi Hellas – duny a plástvovité struktury. Ty jsou dokladem, že zdaleka ne vše je o Marsu známé.

ExoSpace.cz

hellas-cells.jpg
hellas-cells.jpg (47.91 KiB) Zobrazeno 2727 krát