Windows 10 podle našich čtenářů

Komerční a nesvobodný software

Administrátor

Příspěvek 24. říj 2015, 00:22

Windows 10 podle našich čtenářů

Na naší Facebookové stránce jsme 22. října 2015 zveřejnili následující výzvu:

Prosba pro naše čtenáře: Stojíme o vaše názory, postřehy a zkušenosti. Jaké jsou v případě používání systému Windows 10? Můžete nám sdělit své dojmy sem, případně na e-mailovou adresu redakce(a)exospace.cz. Nezapomeňte prosím také uvést, jak dlouho tuto verzi používáte, jak intenzívně, jaké plusy a mínusy vidíte, jak jste celkově spokojeni a pro jaké účely jej používáte. Můžete se pokusit i o srovnání s předchozími verzemi Windows. Mimořádně vděčni pak budeme těm z vás, kteří dokáží tento systém věrohodně srovnat s nějakou požívanou linuxovou distribucí. Vaše názory nezůstanou nepovšimnuty a ty nejúplnější zarchivujeme na fóru. Děkujeme vám!

win10.jpg

Níže jsou uvedeny reakce čtenářů.

Já jsem v domácnosti naprosto tuctový PC uživatel. Brouzdám po internetu, poslouchám hudbu, hraju si s fotkama, domácím videem (děti :), píšu dokumenty, sleduju video, občas hraju nějakou tu hru. Kdysi dávno jsem zkoušel nějaký SW na tvorbu hudby, ale to už je minulost. Teď si hraju s rodokmenem naší rodiny, bezva zábava luštit na internetu matriky z 18-19 století :) Jsem počítačová generace, v roce 1990 (to mně bylo 10let) jsme dotáhli z Rakouska Atari 130XE (boží!, hry jako Last Starfighter, Prelimar Monthy, Boulder dash a další, ukápla mi slza) a v roce 1995 jsme koupili první PC 386DX 40MHz, to už je pořádná historie. Hned jsem ho doma zaviroval, tehdy známým virem Onehalf :D

Celou dobu až do teď používám produkty MS (mimo Atari pochopitelně), samozřejmě v těch svých teenagerovských dobách to už nejsem úplně schopný posuzovat (Windows 95 - vím že blue death byla častá).

Dlouhé, předlouhé roky jsem používal Windows 98 a pro moji potřebu jsem byl naprosto spokojen. Pak Windows 7 PROF a rovněž musím říct, že žádný problém, teď jsem přešel na Windows 10 PROF a rovněž s tím nemám žádný problém, jen je třeba si zvyknout na přepracované menu. Systémy legálně zakoupené, pravidelně aktualizované. V práci pracuji na Windows Server 2008R2 (jestli to píšu správně), rovněž žádný problém.

Windows Milenium (jestli si vzpomínám dobře na název), Vista, Windows 8 mě minuly a jsem za to docela rád.

Nějakou Linuxovou distribuci jsem v průběhu té mé PC historie zkoušel - tuším Mandrake, SuSe a nevím co ještě (omlouvám se, jestli to píšu blbě), nenašel jsem pro to a pro svoji potřebu žádné uplatnění.

Určitě je to v mém případě o zvyku, díky tomu, že jsem celý život na MS, ale přecházet na Linux nepotřebuji (byla by to pro mě a moji rodinu celkem velká komplikace) a Windows mi pro moji potřebu plně vyhovují.

Co se týče zpráv o bezpečnosti, sledování ve Windows 10 atp. no vzhledem k tomu, že jsme na Facebooku, máme chytré telefony a nevím co dalšího, tak prostředků ke sledování je už i bez toho dost - bohužel. Je na místě opatrnost.

A ještě dodám, vždycky jsem toužil po drahém Macintoshi (aspoň vyzkoušet) a začínám být odpůrce Android v mobilech.

David Hlaváč

Vzhledem k politice společnosti MS nechci ani vyzkoušet.

Redukovaná Planckova Konstanta

Od dosu, w98, wxp, prvni mobil s windows byla n520, s windows spokojenost stejne jako zvyk do roka formatovat a reinstall... V dobe kdy skoncily aktualizace xp jsem se snazil dostat na stary pc ubuntu, nerozjel se, takze novy pc s w8 akt. Na 10... A tablet s androidem.... Chapu programatory a spravce ze jedou na linuxu, ale jinak.....

Martin Machala

Niekto tu pise, ze Linux pouziva naproste minimum ludi no neviem dnes to je vsade routery(smerovace), mobili, fotaky, auta, tablety, TV, Na serveroch cez 96%, Prakticky vsetky superpocitace. V USA uz 3-4 mesiace ma vacsi podiel na predaji Chrome OS ako Windows (Chrome OS je samozrejme Linux), Podla statistik spolocnosti DELL len na nimi predanych notebokoch v Cine (kde sa realne daju kupit bez widli) zostane predinstalovany Linux na viac ako 1/3 kusov( za posledny rok, overuju podla aktualizacii...) Len Cina a len DELL je 60 mil. PC nepovedla by som, ze to nikto nepouziva nepouzivate internat?, auto? fotak? SUSE je plateny a pouziva ho napr. IBM,Intel,AMD,Nvidia vramci spolocnosti. Red Hat ma podstatne viac pouzivatelov banky, burzy, ISP, statna sprava napr. USA atd. Takze tvrdit, ze nato niesu virusy pretoze je malo rozsireny pritom vsetky cenne terce na internete nanom bezia je trosku nezmysel.
redhat.com

Jozef Kováč

Sledujte ExoSpace.cz

Příspěvek 24. říj 2015, 11:45

Re: Windows 10 podle našich čtenářů

Já mám s Win10 rozporuplné zkušenosti. Upgradoval jsem si s ním staré sedmičky na stolním počítači, které byly po letech tak zasekané, že se to všechno spoustělo až deset minut. Dneska ten systém jede rychle, stabilně a nemám s tím žádný problém. Stejně tak jsme ale nainstalovali systém k mamce na počítač, a tam teď nastaly velké problémy se síťovou kartou.

=== OFF TOP ===
Připadá mi ale trochu větší problém ve filosofii uživatelů. Pořád jsem pevně přesvědčen, že je všude rozšířená idea, že MS stojí za houby, a tak lidi hledají chyby i na místech, kde nejsou, a potom je těžké odstraňovat ty chyby, které skutečně existují. Vývojáři tady nemají zrovna jednoduchou práci, aby se zavděčili každému hlupákovi. Co se týče politiky společnosti MS, tam je to samozřejmě složitější. Obecně moderní virtuální web pro jednotlivce je docela zásadní věc, stojí na tom spousta věcí. Dost lidí teď rozjelo kampaň proti tomu, že se chce MS sbírat informace o uživateli... no, já nevím, google to dělá už kolik let a většině z těchhle lidí to vůbec nevadilo, protože za google nemusí platit. To je pak otázka, do jaké míry je to filosofie, do jaké politika a do jaké pokrytectví, co lidem vadí. Nicméně ať tak či onak, myslím, že je správné třeba říct kamarádům, co to používají, že MS může dělat tohle a tohle, ale už do toho nepřidávat moc osobních rad, jak všichni dělají, ty rady jsou totiž přesně to, co lidi začíná čím dál víc štvát. Mám na mysli ty typu: "Kašli na to, protože..." nebo "Byl bys blbec, když tě můžou sledovat..."

Příspěvek 24. říj 2015, 13:27

Co se mě týče, tak zatím jsem stále uživatel Windowsu, i když je velice pravděpodobné, že časem přejdu na Linux. O dostupnosti verze Windows 10 samozřejmě vím, jenže jsem si ji neupgradoval a ani tak neučiním. Od jara 2013 mám Windows 8, který jsem si v prosinci 2014 upgradoval na Windows 8.1. Má to své mouchy, víceméně ale jsem spokojený. Co se "desítek" týče, tak s nimi mají zkušenosti mnozí mí přátelé. A to v drtivé převaze silně negativní. Jeden byl po přechodu z verze 7 na verzi 10 tak rozohněn, že se během několika dnů musel vrátit zpátky na "sedmičky". Nehledě na bezpečnostní trhliny a šmírování ve verzi 10.
Já tento systém hodnotit nebudu. Ani nemůžu, nemám totiž vlastní zkušenosti. Ale dle hodnocení některých "důvěryhodných" osob mi Windows 10 nepřijde jako nejšťastnější řešení a proto jsem se rozhodl, že postupem času přejdu na Linux. Prvně asi dual boot nebo něco podobného, později kompletní přechod. :)
Nepředvídatelná jasnost dělá komety tak zajímavé.

Administrátor

Příspěvek 24. říj 2015, 14:48

jimmeak píše:Připadá mi ale trochu větší problém ve filosofii uživatelů. Pořád jsem pevně přesvědčen, že je všude rozšířená idea, že MS stojí za houby, a tak lidi hledají chyby i na místech, kde nejsou, a potom je těžké odstraňovat ty chyby, které skutečně existují. Vývojáři tady nemají zrovna jednoduchou práci, aby se zavděčili každému hlupákovi. Co se týče politiky společnosti MS, tam je to samozřejmě složitější. Obecně moderní virtuální web pro jednotlivce je docela zásadní věc, stojí na tom spousta věcí. Dost lidí teď rozjelo kampaň proti tomu, že se chce MS sbírat informace o uživateli... no, já nevím, google to dělá už kolik let a většině z těchhle lidí to vůbec nevadilo, protože za google nemusí platit. To je pak otázka, do jaké míry je to filosofie, do jaké politika a do jaké pokrytectví, co lidem vadí. Nicméně ať tak či onak, myslím, že je správné třeba říct kamarádům, co to používají, že MS může dělat tohle a tohle, ale už do toho nepřidávat moc osobních rad, jak všichni dělají, ty rady jsou totiž přesně to, co lidi začíná čím dál víc štvát. Mám na mysli ty typu: "Kašli na to, protože..." nebo "Byl bys blbec, když tě můžou sledovat..."

Nepochybně je věcí každého, co doma, v práci používá. Například naše redakce může nějaký software doporučit, ale to je asi tak všechno. Problém v případě Microsoftu je ten, že např. operační systém je "nahraditelný" - spolu se smečkou dalších aplikací. Google poskytuje technologie, které leckdy bývají unikátní, takže proto mnoho lidí neřeší bezpečnost.

Hledal jsem na Googlu něco blíž o switchi, který jsem si objednal. OKAMŽITĚ se mi začaly na Facebooku objevovat na něj reklamy. Nemám žádné pochyby o shromažďování a sdílení dat mezi Facebookem a Googlem.

Pokud jde o o používaný software, něco jiného je pak státní správa. Je nesmysl, aby jediným a výhradním dodavatelem sw technologií byla jedna firma, která předvádí POUZE uzavřený software. Je to obrovské bezpečnostní riziko - jednak se ta firma stane monopolem, takže si může diktovat podmínky (což se děje), říká se tomu vendor lock-in, závislost na výhradním dodavateli - v případě uzavřeného softu jde o obrovský průšvih, viz OpenCard. A za další jde o samotný uzavřený software, který může obsahovat doslova cokoliv. Včetně spywaru a malwaru záměrně implementovaného výrobcem. A zákazník se v tu chvíli stává doslova rukojmím.
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.

Zpět na Proprietární software