Průšvih zvaný OpenCard

Komerční a nesvobodný software

Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 985

Registrován: 29. zář 2013, 14:26

Příspěvek 29. led 2015, 01:26

Průšvih zvaný OpenCard

Naše redakce se podílí na hledání svobodné a otevřené alternativy ke stávajícímu, mnohde stále zavedenému proprietárnímu, uzavřenému řešení. Znamená to tedy, že podporujeme softwarová řešení s otevřeným zdrojovým kódem a nejlépe šířená jako svobodný software. Sledujeme tak kauzu OpenCard, což není nic jiného než důsledek toho, co přináší uzavřený systém. Tedy: Firma EMS je autorem zdrojového kódu a zároveň servisuje celý projekt. Město ke kódům, jejichž vývoj zaplatilo, NEMÁ PŘÍSTUP. Zdá se vám to skandální? Nikoliv - to je běžná praxe na státní úrovni. Ve Švédsku by nyní takové jednání bylo nelegální, tam je použití uzavřeného softwaru na státní úrovni zakázáno zákonem.

Takže za mimojiné dnešní problémy s OpenCard je odpovědné vedení města, které zadávalo zakázku a dojednalo pro město katastrofálně nevýhodné podmínky.

Tento projekt je typickou ukázkou IT amatérismu, který je až do nebe volající. Jediný, kdo na věci vydělává, je firma EMS, jejíž vydírací moc je v tuto chvíli obrovská. A jak si můžete všimnout z komentářů, těžce toho využívá.

Přečtěte si článek Causa OpenCard: Řešení a poučení propříště na našem webu. Je to důkladná analýza problému s tím, jak by se věc měla řešit z doktríny svobodného podnikání.

opencard.jpeg
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.
Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 985

Registrován: 29. zář 2013, 14:26

Příspěvek 13. úno 2015, 18:10

Soud přikázal EMS plnit povinnosti

Až soud musel rozhodnout, aby tvůrce zdrojového kódu k OpenCard (a jeho VLASTNÍK!!! - město zaplatilo vývoj něčeho, co nevlastní!!!) a jeho správce plnil své povinnosti.
Firma vyrobila systém, který musí podle smlouvy servisovat a poskytovat mu podporu.

Něco takového by se v případě, že by vedení města nepodlehlo korupci a/nebo nebylo tupé a nekompetentní a dalo šanci svobodnému nebo aspoň otevřenému softwaru, jak je praxe VŠUDE V EVROPĚ, nestalo.

Cauze OpenCard se dlouhodobě věnujeme, protože je to vedle registru vozidel nejflagrantnější příklad nesmyslného použití uzavřených proprietárních licencí. Redakce ExoSpace.cz v žádném případě neschvaluje použití uzavřeného softwaru ve státní správě. Bohužel prozatím se nejedná o trestný čin. Doufejme, že časem tomu bude jinak, jak je praxe v Evropě.

iDnes: Opencard nesmíte blokovat, nařídil soud. Systém má běžet bez omezení

Obrázek
Sledujte ExoSpace.cz, magazín se zaměřením na astronomii, kosmonautiku a svobodný software.

Zpět na Proprietární software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron